Disney epilepsi hastalarını ‘Star Wars’ için uyardı

Geçen yıllarda Star Wars’ın isim ve yayın hakkını alan Disney, Star Wars film serisinin 20 Aralıkta vizyona girecek “Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi” filminin nöbetlere neden olabileceği konusunda uyarı yaptı.

Disney serinin bir önceki filminde uyarıda bulunmadığı için filmi izleyen kişiler tarafından sosyal medyada tepki almıştı.

Disney, filmin vizyona girmeye yakın Amerika Epilepsi Vakfı’na gönderdiği mektupta filmdeki çakan ışıklar konusunda sinemaları uyaracağını bildirdi.

Epilepsi Vakfı da teşekkür etti. Duyurunun önemli kısmının Türkçe metni aşağıda yer almaktadır.

Disney, Epilepsi Vakfından Mesajı Ulaştırmasına Yardımcı Olmasını İstiyor

LANDOVER, Md. – Walt Disney Stüdyoları ve Epilepsi Vakfı, “Yıldız Savaşları: Skywalker’ın Yükselişi” filmini izlerken potosensitif izleyicilere dikkat etmelerini önermek için birlikte çalışıyorlar. Filmde, fotosensitif epilepsilileri etkileyebilecek bir dizi görüntüler ve sürekli yanıp sönen ışıklar mevcut.

Filmin yayınlanmasından önce bize ulaştığı,tedbirli olarak sinema salonlarına ve film izleyicilerine bilgi verdikleri için teşekkür ederiz. Siz veya tanıdığınız biri ışıklara duyarlıysa, lütfen filmi izlemeyi planlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Önce bir arkadaşınızın filmi izlemesini isteyin.
 • Hangi sahnelerin yanıp sönen ışıkları içerdiğini bildirmek için filme gittiğinizde arkadaşınızı yanınıza alın, bu sahnelerde gözlerinizi engellersiniz.
 • Arkadaşınıza nöbet ilk yardımının üç basit adımını öğretin – Kal, Güvenlik, Taraf – böylece bir nöbet geçirirseniz yardımcı olabilirler.

Epilepsili kişilerin yaklaşık %3’ünde, belirli yoğunluklarda veya belirli görsel desenlerde yanıp sönen ışıklara maruz kalmak nöbetleri tetikleyebilir. Bu durum ışığa duyarlı epilepsi olarak bilinir ve çocuklarda ve ergenlerde daha yaygındır.

Fotosensitif Epilepsi Nedir?

Işığa duyarlı epilepsi olarak da bilinir. Parlak ışık, tekrarlayan desenler ve yanıp yanıp sönen ışıklar nedeniyle nöbet geçirilen epilepsilerdir.

Fotosensitif epilepsiler 9-17 yaş arasında daha yaygındır. Yetişkinlerde görülme sıklığı daha azdır. Ailede daha önceden fotosensitif epilepsisi olan varsa sizde de görülme ihtimali vardır. Juvenil miyoklonik epilepsisi olan varsa bu ihtimal daha fazladır.

Daha detaylı bilgiye fotosensitik epilepsiler bilgi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Epilepsili nöbeti geçiren birine ilk yardım nasıl yapılır?

İlk yardım için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle sakin olun.
 • Nöbet geçiren kişiyi güvenli bir yere alın
 • Nöbetin ne kadar sürdüğünü tespit etmek için saatinize bakın.
 • Ucu sivri ve sert eşyaları nöbet geçiren kişiden uzaklaştırın.
 • Çevredeki kalabalığın uzaklaşmasını isteyin.
 • Sıkı giysileri varsa gevşetin. Eğer gözlüğü varsa çıkarın.
 • Kafasının altına yumuşak bir şey koyun
 • Kişiyi bir yöne çevirin. Ağzındaki tükürüğün boşalmasını sağlayın. Eğer çeviremiyorsanız sadece başını çevirmeniz yeterlidir.
 • Çevirdiğinizde üste kalan ayağını öne hafifçe ittirebilirsiniz. Bundaki amaç kişiyi döndürdüğünüzde eski haline dönmesini engellemeye yardımcı olur.
 • Kişinin ağzı açıksa yumuşak bir şeyi sadece üst kısmını kapatacak şekilde dişlerinin arasına sokun. Mümkün değilse ağzını açmaya çalışmayın.
 • Nöbetin bitmesini bekleyin. 5 dakikadan uzun sürerse ambulansı arayın.
 • Hasta kendine geldiğinde nöbetin nasıl olduğu, ne kadar sürdüğü hakkında bilgi verin. Ambulansı çağırdıysanız ambulansla gelen sağlık görevlilerini bilgilendirin.

Daha detaylı bilgiye “epilepsi ve ilk yardım” başlıklı bilgi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için tıklayınız.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Isparta’da direksiyon başında nöbet geçiren sürücünün kullandığı araç refüje çarparak durdu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)