epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

Köpekler epilepsi nöbetinin kokusunu alabiliyor

Köpeklerin koku yetisinin olduğu bilinmektedir. Köpeği olan epilepsi hastalarının köpeklerin nöbeti anladığına dair söylemleri mevcuttur. Ancak bilimsel bir kanıt yoktu. Rennes Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırma, köpeklerin yaklaşan epileptik nöbetleri koklayabildiğini gösteriyor. Kanıtlar, köpeklerin epileptik insan nefesi ile nöbet öncesi ve orta zamanda ortaya çıkan bir kokuyu tespit edebildiğini göstermektedir. Bu araştırma, köpeklerin epileptik nöbetlerin kokusunu aldığına dair ilk somut kanıt olması nedeniyle ileride yapılması planlanan araştırmalar için umut verici oldu.

Fransa’daki Rennes Üniversitesi’ndeki bilim insanları bu araştırmayı gerçekleştirdi. Sonuç 28 mart 2019 tarihinde(geçen hafta perşembe) yayınlandı. Bu araştırmanın öncülüğü doktora öğrencisi Amélie Catala’dir. Köpeklerin eğitiminiyse ABD’deki Medical Mutts köpek eğitim merkezi tarafından yapıldı.

Bir epilepsi hastasından farklı faliyetlerde bulunduğu sırada ter örneklerinden alınarak kutuya kondu. Kutuların iki tanesinde egzersiz yaparken akan ter, dördünde normal zamanlarda akan ter, bir tanesinde ise nöbet anında akan ter bulunmaktaydı. Köpeklerden hedef kokunun (nöbet anındaki koku) bulunmasına yönelik eğitildi.

Daha sonra 5 epilepsi hastasından da numuneler alındı. Bu kokular köpeklere daha önce koklatılmadığı için asıl çalışma için zemin hazırlanmış oldu. Köpeklerden nöbet kokusu bulunması istendi.

9 defa yapılan testte eğitilen beş köpekten üçü, %100’lük bir başarı yakalarken; iki köpek ise 3’te 2 oranında başarılı oldu.

Rennes Üniversitesi’nden Dr. Amelie Catala BBC News’e verdiği demeçte şunu söylemiştir:

“Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak elektriksel aktivitedeki değişimin, sonunda kokuyu tetikleyen veya strese bağlı olan bazı nörohormonların salınımını tetiklemesi olasıdır. ile ilgili moleküller ve yollar veya başka herhangi bir şey – tüm hipotezler hala göz önünde bulundurulmalıdır. “

Kaynakça

  • https://www.bbc.com/news/health-47734293
  • https://www.nature.com/articles/s41598-019-40721-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)