Günlük yaşamda epileptik nöbetlerin saptanması için mobil EEG

© Fraunhofer IDMT / Hannes Kalter

Proje, Alman bilim insanları ve Almanya’nın önde gelen işitme cihazları üreten bir firma öncülüğünde başlatıldı. Proje, 30 Eylül 2022’e kadar tamamlanması planlanıyor. Projeyle, kişiye özel tedavi oluşturulmasında ve kişinin tedavi sürecinin daha doğru yönetilmesinde katkı sağlanacağı düşünülüyor. Projeyi yürüten ekip, hastaların kullanmakta çekinmeyeceği giyilebilir teknolojiler arasında yer almasını istiyorlar.

© Fraunhofer IDMT / Hannes Kalter

MOND adı verilen projenin açılımı, ” Mobilen, smarten Neurosensorsystems für die Detection und Documentation epileptischer Anfälle im Alltag” . Türkçesi, “Günlük yaşamda epileptik nöbetlerin saptanması ve belgelenmesi için mobil, akıllı nörosensör sistemi”.

Daha önce kalp atış hızı, vücut sıcaklığı, oksijen doygunluğu ve solunum hızını sürekli ölçen cihaza EEG kaydetme özelliğini de eklemek istiyorlar. EEG özelliğini ekleyerek nöbetlerin önceden tespitini sağlamak da hedefler arasında.

© Fraunhofer IDMT / Hannes Kalter

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)