Engelli öğrenciye yapılan ayrımcılığa ceza

Ankara’nın bir ilçesinde yaşayan H.T. isimli kadın isimli kadın, özel öğretim 3. sınıf olan epilepsi hastası oğlu A.H.Y.T’nin sabah programına gitmesi durumunda sağlık sorunlarında artış meydana getireceği belirterek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

H.T. , özel öğretimleri için öğlenci programının açılmasını ve beraberinde servis hizmetinin de aynı şekilde sağlanmasını istedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okula ilave öğlencinin açılmasını uygun gördü, bu programa kayıt yaptıracak öğrencilere okul servisi tahsisini reddetti. Gerekçe olarak, “Kamu zararı olacağını” iddia etti. Bunun üzerin H.T., Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu.

‘Yasak ihlal edildi’

Başvuruyu inceleyen TİHEK, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ayrımcılık yasağına ihlal ettiğine hükmederek 2 bin TL tutarında idari para cezası kesti. Para cezası 6701 sayılı Kanun’un 25. Maddesi’nin 2. fıkrası uyarınca uyarı cezasına dönüştürüldü. Kararın gerekçesine, “Üç öğrenci için ayrı bir rehber personel ve ayrı bir servis aracının tahsis edilmesinin ek bir maliyet getireceğinin kabulünün gerektiği, ancak söz konusu maliyetin aşırı ve orantısız bir yük getireceğine dair emarenin mevcut olmadığı belirtildi. Eğitim hizmetlerinin engelli öğrencilerin sağlık durumları ile sosyal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının da dikkate alınarak ve çocuğun üstün yararı gözetilerek sunulması gerektiği vurgulandı.

TİHEK, sosyal medya hesabından böyle duyurdu.

Yorum Yap

Diyarbakır’da bir kadın evinde ölü bulundu
Direksiyon başında nöbet geçiren Muhtar ölümden döndü
Epilepsi ve Yaşam Platformu’ndan epilepsi hastalarının sorunlarının çözümü için bir adım daha
Fırat Üniversitesinde 50. beyin pili ameliyatı yapıldı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)