epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

Dirençli epilepsili kadınlar için önce gebelik mi yoksa cerrahi mi?

Araştırmayı Hindistanlı bilim insanları yaptı. Epilepsi hastası kadınların sıkça sorduğu “Acaba epilepsi hastalığını yenmek için cerrahi tedavisi mi yaptırsam yoksa çocuk sahibi olduktan sonra mı olsam?” sorusuna yanıt vermek için araştırma yaptı.

Araştırmacılar, 1998-2015 arasındaki epilepsi ve gebelik sistemine kayıtlı epilepsi cerrahisi uygulandıktan sonra gebelik süreci yaşayan ve gebelik süreci yaşadıktan sonra epilepsi cerrahisi olan kadınların kayıtları incelendi. Gebeliğin anne ve bebeğe olan etkileri araştırıldı.

Kayıtları incelenmesi sırasında sınıflandırılma yapıldı. Sınıflandırma şu şekilde yapıldı:

  • İlaca dirençli fokal (parsiyel) epilepsisi olan kadınlar (WWE)
  • İlaca dirençli fokal (parsiyel) epilepsili olan ve cerrahi uygulanmış kadınlar ‘WWE-S’ olarak sınıflandırıldı. Bu grup ‘WWE-SF’ ve ‘WWE-PF’ olarak iki gruba ayrıldı.
  • İlaca dirençli fokal (parsiyel) epilepsili olan ve gebelikten önce cerrahi olan kadınlar ‘WWE-SF’ olarak sınıflandırıldı. Bu grupta gebeliğini tamamlamış 67 kadın vardı.
  • İlaca dirençli fokal (parsiyel) epilepsili olan ve gebelikten sonra cerrahi olan kadınlar ‘WWE-PF’ olarak sınıflandırıldı. Bu grupta gebeliğini tamamlamış 7 kadın vardı.
  • Hamileliklerinin maternal ve fetal sonuçları için gebelikleri ilaçla yönetilen fokal (parsiyel) epilepsi kadınlar ‘WWE-M’ olarak gruplandırıldı. Aynı zamanda bu grup karşılaştırma grubuydu. Bu gurupta 134 kişi vardı. WWE-S grubundaki kişilerce yaşça eşitlenmişti. Gebelik sonuçları, sağlık durumları ve ilaç kullanımları gibi bilgileri içeren bilgiler kayıt sisteminden elde edildi.

İki grupta nöbet geçiren kişiler karşılaştırıldığında, gebelikten önce cerrahi geçirenlerde (WWE-SF) ilaçla gebelik yönetilenler (WWE-M) grubuna göre daha az arttı. İlaçların artırımında da benzer durum söz konusuydu.

Gebelikten önce cerrahi geçirenler(WWE-SF) ile ilaçla gebeliği yönetilenler (WWE-M) erken doğum karşılaştırılması yapıldığında gebelikten önce cerrahi geçirenlerde daha fazlaydı.

Hamilelik sonrası cerrahi olanlar (WWE-PF) ile gebelikten önce cerrahi geçirenler (WWE-SF) hamilelik sırasındaki ilaç dozundaki artış ve nöbetlerdeki artış yönünden kıyaslandığında gebelikten önce cerrahi geçirenlerde (WWE-SF) daha az doz artışı ve nöbetlerde artış vardı.

Gebelik sürecinde anne karnındaki bebekler nasıl etkilendi?

Erken doğum gebelikten önce cerrahi olanlarda(WWE-SD) ilaç kullanarak gebeliği yönetilenlere (WWE-M) göre daha fazlaydı.

Düşük, major konjenital malformasyon (bebeklerde doğumsal kusurlar) ve 1 yaş öncesi gelişimsel sorunlar arasında her iki grup için oluşturulan istatistikler anlamlı değildi.

Araştırmayla varılan sonuç neydi?

Ameliyat geçiren fokal (parsiyel) dirençli epilepsisi olan kadınlar, hamilelik sırasında nöbetlerin daha iyi kontrol edilmesini ve anti epileptik ilaçların doz yükünün, yalnızca ilaçlarla yönetilen fokal (parsiyel) epilepsili (WWE) kadınlara göre daha düşük olmasını bekleyebilir.

Kaynakça

  • https://www.cureepilepsy.org/news/women-with-drug-resistant-epilepsy-surgery-or-pregnancy-first/
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/epi.16613

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)