epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

225 milyon görüntü kullanılarak insan beyin korteksinin 3D haritası oluşturuldu

Google ve Harvard Üniversitesi’ndeki Lichtman Laboratuvarı çalışanları, 225 milyon görüntüyü bir araya getirerek 1.4 petabaytlık bir harita oluşturdu. Çalışmayla en kapsamlı insan beyin atlasının oluşturulması planlanıyor.

Sadece bir nörona bağlanan yaklaşık 4000 gelen aksonun renk kodlu haritasından belli bir kesim. Haritayı açtığınızda bu görüntüye yenilerinin eklendiğini göreceksiniz.

Atlasta; Dil, algı, düşünme gibi karmaşık işleri yapan serebral korteksin yapısına ışık tutuyor. Bu haritadaki görüntüler, insan beyninin temporal lob kısmından mikroskobik bir dilim çıkarılması ve bu çıkarılan kısmın reçine içine konmadan daha iyi görsel elde edebilmek için boyanmasıyla ortaya çıktı.

Sadece bir nörona bağlanan 4000 gelen aksonun renk kodlu haritasında bekledikçe ortaya çıkmaya devam eden görüntüsünden bir kesim

Bilim insanları çıkardıkları cerrahi numuneyi, 5300 parçaya böldü. Her bir bölünmüş parça, 30 nanometre kalınlığına denk geliyordu. Bu işlemle, 225 milyon 2d görüntü oluşturuldu. Google H01 veri kümesi olarak adlandırdığı sonuç, belli algoritmalarla görüntülerin birleştirilerek serebral korteksin haritası oluşturulmasıyla elde edildi.

L2 ara nöronların bir kesim. Bekledikçe daha detaylı hale gelmektedir.

Elde edilen görüntülerin insan beyninin milyonda biri olarak nitelendiriliyor. İnsan beyninin tamamı oluşturulmasının ne kadar zaman alacağı ve neleri ortaya çıkarılacağı merak ediliyor. Milyonda biri olarak nitelendiren kısmın 1.4 petabaytlık olması ve yavaş yüklenen kısımların olması, teknik altyapının iyileştirilmesi gerektiriyor. 1. petabayt, 1024 terabayt olarak ifade ediliyor. 1.4 petabayt, Yaklaşık 50 000 tane 32 gblık flash bellek veya akıllı telefonun hafızasına denk geliyor.

Harita, birden fazla noktanın haritalandırılmış haline de elde edilmesini sağladı. Her geçen gün yenisi ekleniyor.

Çalışmaya dair makale: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.05.29.446289v1.full

Oluşturulan haritalar: https://h01-release.storage.googleapis.com/gallery.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)