Sosyal Uğraşlar

Boş zamanlarınızda farklı şeyler uğraşmak isteyebilirsiniz. Bu doğal bir şeydir. Hangi sosyal uğraşı tercih edeceğiniz konusunda ikilemde kalabilirsiniz. İkilemde kalmanıza neden olan şeyler, tercihte kararsız olabileceğiniz gibi nöbet endişeniz de olabilir.

Birçok epilepsili birey tv izlemek, kitap okumak ve radyo dinlemeyi tercih etmektedir. Bir kısmı da ailesiyle ve arkadaş çevresiyle aktiviteler yapmayı istemektedir. Ancak uğraşların nöbetlere neden olup olmayacağı hakkında endişeleri mevcuttur. Siz de benzer endişe olabilir.

Şarkı söylemek, resim yapmak, müzik aleti çalmak, köpekleri gezdirmek, egzersiz yapmak gibi aktiviteler sorunlara neden olmaz.

Sinemaya gitmek, fotosensitif epilepsili bireylerin nöbet geçirmesine neden olabilir. Nöbetleri kontrol altında olan veya sadece uyurken nöbet geçirenler için risk oluşturmak.

Bilgisayar oyunları oynamak isteyebilirsiniz. Bilgisayar oyunlarını uzun süreli oynamak nöbetleri tetikleyebilir. Eğer fotosensitif epilepsiniz varsa oyun oynarken nöbet geçirebilirsiniz.

Playstation açıldığında çıkan uyarı ekranı

Doğa yürüyüşü yapmayı düşünüyorsanız biriyle gitmeniz yararlı olacaktır.

Ata binmeyi düşünüyorsanız nöbetleriniz sadece gece oluyorsa veya ilaçla kontrol altındaysa doktorunuzdan izin alarak ata binmeye gidebilirsiniz. Nöbetleriniz kontrol altında değilse bu sakıncalıdır.

Yüzmeye gidecekseniz biriyle gitmenizde yararlı olacaktır. Nöbetleriniz kontrol altında değilse iyi bir seçenek olmayabilir.

Bisiklet sürmek nöbetlerini tetiklemez. Ancak sürerken nöbet geçirmeniz durumunda zarar görebilirsiniz. Kask takarak sürmenizde fayda var.

Hangi sosyal uğraşı ve aktiviteyi yaparsanız yapın yorulmamaya özen gösterin.

Kaynakça

  • http://www.turkepilepsi.org.tr/menu/40/sosyal-ugraslar
  • https://www.epilepsy.org.au/about-epilepsy/living-with-epilepsy/
  • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/parents-and-caregivers/about-kids/playing-sports-and-other-activities

Yorum Yap

Gümüşhane’de epilepsi hastası kadın evinde ölü bulundu
1 Ocak 2020 itibariyle sona eren sağlık raporları normalleşme sürecinde de geçerli olacak
Test pozitif ölüm doğal
Özel öğrenim öğrencisine ayrımcılık meclis gündemine taşındı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)