Sabancı Üniversitesi yürütücülüğünde çipte insan epilepsi modeli projesi çalışması başladı

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin yürütücülüğünde çipte insan epilepsisi modeli geliştirme çalışmalarına başlandı.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi yürütücülüğünde çipte insan epilepsisi modeli çalışmalarına başlandı. Çalışma 18 ay sürmesi planlanıyor.

Çipte insan epilepsisi modeli projesi sayesinde epilepsi hastalarının yaşamlarını olumlu yönde iyileştirilmesini sağlayacak yenilikçi tedavilerin önü açılabilecek. İlaç tasarımı ve testleri için uygun olan ilk “in vitro insan epilepsisi modeli” olacak.

Proje, TÜBİTAK2535 İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı (MSRT) ile İkili İşbirliği Programı kapsamında da destekleniyor.

Üniversiteler arası iş bölümü yapıldı

Projede, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Nur Mustafaoğlu, Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Kaya ve Prof. Dr. Bülent Ahıshalı, Tehran Üniversitesi’nden Vahid Bazargan, Royan Institute’den Zahra Shiri, Tehran University for Medical Science’tan Nasrollah Tabatabaei görev alıyor.

Sabancı Üniversitesi, hem projeyi yürütecek hem de kök hücrelerden beyin damar ve nöron hücrelerinin elde edilmesi ile bu hücrelerin mikro-akışkan çipler içerisinde kültüre alınmasını ve insan vücudunda olduğu gibi fonksiyonelliklerinin korunmasını sağlayacak. Koç Üniversitesi’nden katılan ekip, araştırma grubu olarak, ilk etap in vitro kan-beyin bariyeri modeli oluşturacak ardından endotel hücrelerindeki bariyer özelliklerinin belirlenmesi ve ortaya çıkarılmasını ile ilgili adımların gerçekleşmesini sağlayacak. İkinci etap olarak, in vitro ortamda oluşturulacak epilepsi modelindeki nöronların fonksiyonlarının belirlenmesi ve oluşturlan kan-beyin bariyerlerinin bu nöronlar üzerindeki etkilerini açığa çıkarılmasında hem teorik hem de deneysel anlamda destek verecek. İran’dan gelen ekip, mikro-akışkan çiplerin tasarımını ve üretimini sağlayacak. Tüm ekiplerden elde edilen sonuçlar, birleştirilecek ve epilepsi hastalığının canlı insan hücreleri kullanılarak mikro-akışkan çipler sayesinde ilaç denemelerine uygun hale getirilmesi planlanıyor.

Yorum Yap

Balıkesir’in Erdek ilçesinde araba sürerken nöbet geçiren bir şoför kaza yaptı
Adana’nın Kozan ilçesinde epilepsi nöbeti geçiren şoför kaza yaptı: 4 yaralı
Zonguldak’ta bir kişi cadde ortasında fenalaşıp yere yığıldı, ardından nöbet geçirdi
Hayata Tutun isimli kamu spotu videosunun çekimlerine başlandı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)