epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

Hipertansiyon epilepsi gelişme riskini artırabilir

Epilepsia’da yayınlanan bir araştırmaya göre, hipertansiyonu olan yetişkinlerde epilepsi gelişme riski 2 kat artıyor.

ABD’deki Boston Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışma, hipertansiyonun yetişkinlerde epilepsi gelişme riskini ortaya çıkardı. Araştırmayla epilepsi ve hipertansiyon arasındaki bağlantının ortaya çıkmasını sağlamak için yapıldı.

Hipertansiyon, yüksek kan basıncının varlığı veya antihipertansif ilaç kullanımı olarak bilinmektedir. Araştırmacılar, yüksek tansiyonu, sistolik tansiyonun (büyük tansiyon) 140 milimetre civa (mm HG) ve üzeri, diyastolik tansiyonun (küçük tansiyon) 90 mm HG ve üzeri olması aynı zamanda antihipertansif ilaç kullanımı olarak tanımladı.

Araştırma, en düşük yaş 45 olmak üzere ortalama 58 yaşında olan 2986 ABDli üzerinde yapıldı. 19 yıl boyunca takip edilen 55 hastada epilepsi vakası tespit edildi. Epilepsi vakası tespit edilen 55 hastanın 26’sı kesin, 15 i olası, 14’ü şüpheliydi. Bireyler, potansiyel tanı anında 73,8 yaşındaydı. Araştırma sırasında antihipertansif ilaç kullanan ve normal kan basıncı olanları dışladı. Hipertansiyonu olup ilaç kullanmayanlarda epilepsi riski daha fazlaydı.

Araştırmacılar, beyin görüntüleri ve EEG takiplerini takip etti. Bunların yanında bireylerde kalp damar hastalığı, sigara kullanımı, şeker hastalığı, kolestrol seviyesi, felç, vücut kile endeksini de takip etti. Hipertansiyon dışındaki diğer durumların epilepsi hastalığıyla bağlantısı bulunamadı.

Sistomatik kan basıncındaki 10 mm lik HG değişikliğinin, epilepsi gelişme riskini %17 daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)