Fransa’dan tıbbi esrara yeşil ışık

Tıbbi esrar, dirençli epilepsilerde ve tedavisi bulunamamış sendromlarda son zamanlarda kullanılmaya başlandı.

Ne kadar esrar diye belirtilse de aslında esrarın elde edilen hint kenevirinin içindeki başka bileşenden elde edilen özel bir yağdır. Bu bitkilerden THC ile CBD yağı elde edilir. THC sağlık için zararlıdır. CBD’nin sağlığa olumlu etkileri vardır. Araştırmalar devam etmektedir.

Tıbbi esrarın kullanımı dünya genelinde yeni yeni serbest kalmaktadır. Fransa’da izin veren ülkelere katılmaya yönelik ilk adımı attı. Yaklaşık 2 yıl deneme amaçlı kullanıma izin verdi.

Bu karar, 2020 Sosyal Güvenlik Bütçesi taslağının gözden geçirilmesi sırasında alındı. Daha önce Fransa İlaç Ajansı daha onay vermişti.

Denemeler ilaca dirençli hastalar üzerinde yapılacak. 2 yıl denenme verilmesindeki amaç, yararlı olup olmadığı konusunda veri elde etmek olduğu açıklandı.

“Reçeteyle uyuşturucu satımına başlanacak” gibi söylemlerin yanlış olduğu ve böyle bir durumun söz konusu olamayacağı belirtildi.

Yorum Yap

‘Gebersin’ mesajını gören anne yaşadığı acıyı paylaştı
Dünyada nadir görülen epilepsi çeşidine yol açan yeni geni keşfetti
Küçükçekmecede terastan düşen epilepsi hastası adam hayatını kaybetti
Epilepsi nöbeti geçiren vatandaşın yardımına yoldan geçen astsubay koştu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)