epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

Epilepsi cerrahisi genel beyin sağlığını iyileştirebilir

Liverpool Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma, epilepsi cerrahisinin genel beyin sağlığındaki gelişmelerde etkili olabileceğini buldu.

Amerika Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi Neurology ‘de yayınlanan bir çalışma, epilepsi cerrahisinin genel beyin sağlığındaki gelişmelerle ilişkili olabileceğini buldu. Veriler, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile elde edildi.

Mezial temporal lop epilepsi (mTLE) ameliyatı olan hastalarda, genel beyin sağlığında bir nöral belirteç olarak öngörülen beyin yaşının azalması ile ilişkili olup olmadığını anlamak için ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası sağlıklı halini hastalardaki beyin yaşı ile kronolojik yaş farkını karşılaştırdılar.

Sorumlu yazar Dr. Christophe de Bezenac, “MRG analizine göre öngörülen beyin yaşı ile kronolojik yaş farkının (BrainAGE) genel beyin sağlığının bir belirteci olduğu düşünülüyor. BrainAGE’nin dirençli TLE li hastalarda sağlıklı gruba göre 7 yıl daha fazla olduğunu ve epilepsi cerrahisi sonrası bu farkın azaldığını gösterdik. Bulgularımız, dirençli epilepsi TLE hastalarında epilepsi cerrahisinin erken uygulanmasının fayda sağlayacağını gösteren diğer çalışmalarla uyumludur.” dedi.

Araştırma, Tıbbi Araştırma Merkezi (MRC) tarafından finanse edildi. Araştırmaya katılanlar ve araştırmada kullanılan cihazlar Liverpool Beyin Araştırması Gelişmiş Görüntüleme Ağı’na dahildi. 48 hasta takip edilerek yapıldı. 37 yaş ve cinsiyet uyumlu kişilerden alınan sağlıklı bireylerle kıyaslandı.

Çalışmaya dair görsel

 • n=48-> 48 hasta
 • Before: Öncesi
 • After: Sonrası
 • Left: Sol mTLE
 • Right: Sağ mTLE
 • PS: Kalıcı nöbetler
 • SF: Nöbetsiz
 • BrainAGE: Beynin tahmini yaşı ile gerçek yaş farkını gösterir
 • Siyah ve dikey çizgili nokta: Ortalama etki boyutu ve dikey hata çubuğunun uçlarının gösterdiği kısım %95 güven aralığı olarak güvenle gösterilir.
 • Renkler hasta alt gruplarını gösterir ve eşleştirilmiş farklılıklar sağ tarafta gösterir

Araştırmanın tam metni

 • https://n.neurology.org/content/97/6/e554

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)