Haberler

Beyinde aşırı alkol tüketimini etkileyen beyin bölgesi keşfedildi

Genişletilmiş amigdala gücresinin bir görüntüsü, Yeşil renk, kappa opioid reseptörlerini aktive edici proteini üreten hücreleri gösterir.

Güney Caroline Tıp Fakültesi görevli bir grup uzmanın çalışmasıyla beyinde aşırı alkol kullanımı kontrol eden bölge keşfedildi. Alkol bağımlılığını azalmanın alternatif bir yolunu açabilir.

Güney Caroline Tıp Fakültesi görevli bir grup uzman fareler üzerinde araştırma yaptı. Beynin opioid reseptör sisteminin aşırı alkol tüketimini nasıl etkilendiğine dair bir çalışma yaptı.

Charleston Alkol Araştırma Merkezi müdürü ve Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Howard C. Becker tarafından yönetilen ekip, motivasyon için bilinen bir beyin bölgesinde bir stres sinyali sistemini devre dışı bırakmanın,aşırı içki tüketimini etkilediğini buldu.

Sonuçları, “Neuropharmacology” dergisinin mayıs ayında yayınlanacak. Ulusal Sağlık Enstitülerin fon sağladığı araştırmada, beyinde motivasyon ve duygularla ilişkili hareketlerden sorumlu bölgede stres sinyali sistemini devre dışı bırakmanın, aşırı içki tüketimini azaltabileceği gözlendi.

Diğer opioid reseptörlerinin anti tezi kappa opioid-reseptörlerinin, karşı-ödül sistemi olarak nitelendirildiği ifade edildi.

ABD Ulusal Aşırı Alkol Kullanımı ve Alkolizm Enstitüsüne göre, alkolizm riskini artıran aşırı alkol tüketimi, iki saat içinde yasal alkol zehirlenme limitine uluşacak biçiminde içki tüketimi anlamında geliyor.

“Aşırı alkol tüketimi en yaygın kullanılan kalıplardan biridir” diyen Berker, “Riskli bir davranış ve tekrarlı tıkanırcasına içmenin bir sonucu, alkol kullanım bozukluğu geliştirme riskinin artmasıdır.” dedi.

Ayrıca Becker’e göre, özellikle ergenlik ve kolej yıllarında sürekli olarak içki içenlerin alkol kullanım bozukluğu geliştirme riskinin neredeyse 10 katı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.