epilepsivehayat.com

Epilepsi Konulu Bilgi ve Haber Sitesi

Haberler

ABD’li moda girişimcisi epilepsili bir birey olduğunu açıkladı

ABD’li moda girişimcisi ve blog yazarı Camila Coelho, epilepsi hastalarına olan ön yargıyı kıracağı ve epilepsinin başarıya engel olmadığını göstermek için bugüne kadar sakladığı epilepsi hastalığını açıkladı.

İnstagram’da 8.5 milyondan fazla, Twitter’daysa 260 binden fazla takipçisi var.

Camila Coelho açıklaması şu şekildeydi:

9 yaşındayken teşhis konuldu.

“Elim kendiliğinden kapanmaya başladı … İşte o zaman bayıldım ve nöbet geçirdim.” dedi Coelho CBS News yazarı Dr. Tara Narula’ya. “Sanki uyumaya gittim ve bir sonraki duyduğum şey annemin ismimi çağırması ve ona cevap veremedim.”

“Annem bana, ‘Camila’nın bunu bilmesine gerek yok, kimsenin nöbet geçirdiğini ya da epilepsi olduğunu bilmesine gerek yok’ dedi ve annemin beni korumaya çalıştığını biliyorum.” dedi. “Bu asla açılmamın sebeplerinden biriydi.”

Brezilya’da büyüyen Coelho, her gün ilaç almaya başladı, ancak yirmi yıldan uzun bir süre önce teşhisinden bu yana birkaç nöbet geçirdi. Genç olarak ABD’ye taşındı, ancak kariyeri başladığında durumunu saklamaya devam etti.

“Bazen insanların biraz deli olduğumu düşüneceklerini düşünürdüm çünkü bu ilacı almak zorunda kaldım ve beynimde bir sorun varmış gibi nöbet geçirdiğimden” dedi.

Epilepsi, beynin ani, anormal elektrik enerjisi patlamaları üretmesine neden olan nörolojik bir hastalıktır. Ortaya çıkan nöbetler, bilinç kaybı, konvülsiyonlar ve belirli nöbetlerle bile ölüme boşluğa boş bakan biri kadar ince olabilir.

Epilepsiyi yönetmenin en zor bölümünün ne olduğu sorulduğunda, “Şimdi söyleyebileceğim en zor zaman, bir bebek sahibi olmayı düşünmek olurdu” dedi.

Bir doktor yakın zamanda Coelho ve kocası Ícaro’ya nöbet ilacının anormal bir gebelik riskini artırabileceğini söyledi, ancak aynı zamanda ilacı bırakarak risk altında olabileceğini açıkladı.

“Hamileyken nöbet geçirirseniz bebeğinizi kaybedebilirsiniz” dedi. “Bu yüzden korkuyorum.”

Ancak şimdilik Coelho ilaçlarını sürdürüyor, düzenli egzersiz yapıyor ve yorgunluk nöbet tetikleyebileceğinden yeterince uyuduğundan emin oluyor. Ayrıca, yeterince dinlenmesini ve stresi yönetmesini sağlamak için çeşitli profesyonel fırsatları geri çevirmek zorunda kaldı.

Coelho mücadelelerini paylaşmanın bir etkisi olacağını umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dolmuş şoförü, epilepsi nöbeti geçiren yolcusunu hastaneye yetiştirdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına SMS ile 14 Mart Tıp Bayramı mektubu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doktorlara tepki
Antalya’da epilepsi hastası genç anne yakınları tarafından evde ölü bulundu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)