Epilepsi (sara) nedir?

Halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Bilinen tıbbi durumlardan (şeker, uyuşturucu veya alkol yoksunluğu, tansiyon vb.) kaynaklanmayan, sebebi belli olmayan en az iki nöbet geçiren ve nöbeti tekrarlamaya devam eden kişilere epilepsi tanısı konur.

Epilepsi herkeste görülebilir. Ancak daha çok küçük çocuklar ve yaşlılarda görünmektedir. Epilepsi beyin hasarı veya aile kaynaklı olabilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Epilepsi nöbetleri parsiyel (beynin belli bölgesinde sınırlı) ve jeneralize (beynin genelinde başlayan olan) iki ana başlıkta sınıflandırılır. Epilepsi hastalarının birçoğunda birden fazla nöbet türü vardır ve başka nörolojik problemlerin belirtileri de olabilir.

Epilepsi teşhisi konulurken EEG (Elektroensefalografi) testinin sonucuna bakılır. Net teşhis için aile dinlenir, klinik öyküsü oluşturulur. Gözlem ve sonuçlar dikkate alındığında epilepsi nöbetine benziyorsa epilepsi teşhisi konur.

Yorum Yap

Bir beyin enziminin nöbetlerde etkisi olduğu keşfedildi
Gazlı içecek bağımlılığı ölümüne neden oldu
İdari izinler için covid 19 risk durumu nasıl kontrol edilir?
Bakanlık, hangi kronik hastalığı olan personellerin idari izinli sayılacağını açıkladı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)