Epilepsi (sara) nedir?

Halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Bilinen tıbbi durumlardan (şeker, uyuşturucu veya alkol yoksunluğu, tansiyon vb.) kaynaklanmayan, sebebi belli olmayan en az iki nöbet geçiren ve nöbeti tekrarlamaya devam eden kişilere epilepsi tanısı konur.

Epilepsi herkeste görülebilir. Ancak daha çok küçük çocuklar ve yaşlılarda görünmektedir. Epilepsi beyin hasarı veya aile kaynaklı olabilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Epilepsi nöbetleri parsiyel (beynin belli bölgesinde sınırlı) ve jeneralize (beynin genelinde başlayan olan) iki ana başlıkta sınıflandırılır. Epilepsi hastalarının birçoğunda birden fazla nöbet türü vardır ve başka nörolojik problemlerin belirtileri de olabilir.

Epilepsi teşhisi konulurken EEG (Elektroensefalografi) testinin sonucuna bakılır. Net teşhis için aile dinlenir, klinik öyküsü oluşturulur. Gözlem ve sonuçlar dikkate alındığında epilepsi nöbetine benziyorsa epilepsi teşhisi konur.

Yorum Yap

Direksiyon başında epilepsi nöbeti geçirdi aracıyla kanala uçtu
Kardeşleri tarafından ahırda ölü bulundu
KAYSERİ MELİKGAZİ’DE 47 YAŞINDAKİ KİŞİ ODASINDA ÖLÜ BULUNDU
Nadir görülen çocukluk çağı epilepsisinin tedavisinde umut verici yeni gelişme
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Aicardi Sendromu
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)