Epilepsi (sara) nedir?

Halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Bilinen tıbbi durumlardan (şeker, uyuşturucu veya alkol yoksunluğu, tansiyon vb.) kaynaklanmayan, sebebi belli olmayan en az iki nöbet geçiren ve nöbeti tekrarlamaya devam eden kişilere epilepsi tanısı konur.

Epilepsi herkeste görülebilir. Ancak daha çok küçük çocuklar ve yaşlılarda görünmektedir. Epilepsi beyin hasarı veya aile kaynaklı olabilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Epilepsi nöbetleri parsiyel (beynin belli bölgesinde sınırlı) ve jeneralize (beynin genelinde başlayan olan) iki ana başlıkta sınıflandırılır. Epilepsi hastalarının birçoğunda birden fazla nöbet türü vardır ve başka nörolojik problemlerin belirtileri de olabilir.

Epilepsi teşhisi konulurken EEG (Elektroensefalografi) testinin sonucuna bakılır. Net teşhis için aile dinlenir, klinik öyküsü oluşturulur. Gözlem ve sonuçlar dikkate alındığında epilepsi nöbetine benziyorsa epilepsi teşhisi konur.

Yorum Yap

Direksiyon başında nöbet geçiren Muhtar ölümden döndü
Epilepsi ve Yaşam Platformu’ndan epilepsi hastalarının sorunlarının çözümü için bir adım daha
Fırat Üniversitesinde 50. beyin pili ameliyatı yapıldı
Likya Yolunda rahatsızlanan epilepsi hastası kurtarıldı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)