Miyoklonik Nöbetler

Miyoklonik nöbetler, bir kas veya kas grubunun şok benzeri sarsıntılar yaşadığı nöbetlerdir. Bu nöbetler kasılma-gevşeme şeklindedir. Genelde 1-2 saniye sürer. Sadece bir kez olur.

Epilepsili olmayan kişiler uykusuz kaldıklarında kasları istemsiz kasılması (miyoklonus) gibi bir durum yaşayabilirler. Bu durumu yaşayarak bu nöbetin bir benzerini yaşayabilirler.

Epilepsili bireylerde görülen miyoklonik nöbetler ise vücudun her iki tarafında ve vücudun herhangi bir kısmında anormal hareketlerle sonuçlanır. Bu duruma bağlı farklı epilepsi sendromlarına yol açar. Bu sendromlar:

  • Juvenil miyoklonik epilepsi: Nöbetler ergen yaşlarda ve sonraki yaş gruplarında görülür. Bu nöbet daha çok omuzları, boyun ve kolların üst kısımlarını etkiler. Zekâ gelişimleri normaldir. Genelde uyandıktan sonra olur ve ilaçla kontrol edilebilir. İlaçlar ömür boyu kullanılmak durumundadır.
  • Lennox-Gastaut sendromu: Farklı nöbetleri de içeren nadir görülen bir sendromdur. Bu sendromda görülen nöbetler omuzları, boyun, yüz ve kolların üst kısımlarını etkiler. Bu sendrom yaşamak zordur ve nöbetler kontrol edilmesi güçtür.
  • Progresif miyoklonik nöbetler: Tonik-klonik nöbet ile miyoklonik nöbetin karışımı olarak görülür. Gitgide kötüleştiği için tedavi sürecindeki başarı uzun sürmez.

Nöbete Genel Bakış

Miyoklonik nöbetler her yaşta görülebilmesine karşın en sık görülmeye başlandığı yaş grubu çocukluk çağıdır. Bu nöbetin görüldüğü sendromların çoğu çocukluk çağı sendromlarıdır.

Nöbetler kısa sürelidir. Kişi yaptığı işe hemen devam edebilir. Bu nöbet görülen kişilere ilk yardım gerekmez.

Nöbetler tik, refleks, sakarlık ve titreme gibi durumlarla karıştırılabilmekte ve bu nedenle gözardı edilebilmektedir. Teşhis için tıbbi geçmiş ve EEG yeterli olabilmektedir.

Nöbetler ilaçla kontrol edilebilmektedir.

Kaynakça

  • https://www.epilepsy.com/learn/types-seizures/myoclonic-seizures
  • https://www.epilepsy.org.uk/info/seizures/myoclonic-seizures
  • https://www.epilepsie.nl/over-epilepsie/pagina/279-3/myoclonisch/

Yorum Yap

Gebersin mesajını gören anne yaşadığı acıyı paylaştı
Dünyada nadir görülen epilepsi çeşidine yol açan yeni geni keşfetti
Küçükçekmecede terastan düşen epilepsi hastası adam hayatını kaybetti
Epilepsi nöbeti geçiren vatandaşın yardımına yoldan geçen astsubay koştu
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Aicardi Sendromu
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)