Nöbet Tipleri

Ateşli Nöbetler

Doğumundan 3 ay geçen bebeklerde, 5 veya 6 yaşına kadar yüksek ateş olduğunda tonik-klonik nöbetler şeklinde olabilir. Bunlar febril nöbetleri olarak adlandırılır ve tüm bebeklerin %2 ila %5’inde görülür. Eğer bir çocuğun ebeveynlerinin, erkek kardeşleri veya kız kardeşleri veya diğer yakın akrabaları ateşli nöbet geçirdiyse, çocuğun onlara sahip olma olasılığı biraz daha yüksektir.

Bazen nöbet aniden gelir. Bir ateş, daha önce sağlıklı bir çocukta sessizce başlayabilir ve nöbet görülebilir, çocuğun hasta olduğu konusunda aileyi uyaran ilk işaret olabilir.

Ateşlenmede ateş düşürücüyle ateşini düşürebilirsiniz. Ancak ateşli nöbette sadece kısa süreliğine rahatlama yapar ve ateşi düşürmez.

Ateşli nöbetler nasıl tedavi edilir? Bunun için ne yapmalıyız?

Normal şartlarda ateşi düşürmek için genelde ılık banyo, vücudun herhangi bir yerine veya anlına serin bir bez kullanırız ve istediğimiz sonucu alırız. Ama bu nöbette bunlar sadece rahatlama sağlar.

Çocuğu güvenli bir yere yatırdıktan sonra gözlemleyin. 5 dakikadan uzun sürerse 112’yi arayın. İmkânınız varsa veya hastane yakınsa kendiniz de götürebilirsiniz.

Ateşli nöbetler çoğu çocukta ilaç kullanımını gerektirmez. Bu durum sıklaşması halinde etken maddesi fenobarbital ve valproik asit içeren ilaçlar kullanılabilir.

Ateşli nöbetleri uzun süren veya sık olan çocuklar için fenobarbital içeren önleyici tedavi amaçlı kullanılabilir.

Diyazepam etken maddeli ilaçların verilmesi hastalık başladığında veya ateş başladığında tekrarlanma riskini azaltabilir. Bunu içeren ilaçları kullanıldığında çocuklarda uykululuk, sinirlilik ve birkaç gün sürecek kötü koordinasyon gibi yan etkiler gözlenmiştir.

Genelde 5 yaşında sonlanmaktadır. Devam etme ve epilepsiye dönüşmesi için risk faktörleri şunlardır:

  • Nöbet öncesi anormal davranışların olması
  • Ebeveynlerin kız veya erkek kardeşlerinde bu durumların yaşanmış olması
  • 15 dakikadan uzun kompleks nöbetlerin oluşmuş olması

Bunlar yoksa daha sonraki süreçte epilepsi olma olasılığı diğer çocuklarla aynıdır. Nadirde olsa görülen 30 dakikayı bulan ateşli nöbetler temporal lobun dokusunda yara izine neden olabilir. Bu durumda sürekli tedavi gerektiren bir sürece neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.