Epilepsi ve Tedavisi

Tamamlayıcı Tedaviler

Tamamlayıcı Sağlık Yaklaşımları Ne Anlama Geliyor?

İnsanlar “tamamlayıcı tedavi” veya “alternatif tedaviler” hakkında konuştuğunda, genellikle doktorlar ve diğer genel sağlık uzmanları tarafından verilen ilaçlardan veya ameliyatlardan farklı tedavi türlerinden bahsediyorlar. Bazı insanlar, alternatif tıbbı geleneksel tıp okullarında veya hastanelerde öğretilmeyen tedaviler olarak bile tanımlamaktadır. Bu yaklaşımlar ve bunların nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi öğrenildiği için bu hızla değişiyor. Bu tedavilerin bazıları şimdi ‘geleneksel’ sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılmaktadır ve sağlık sigortası planları kapsamında olabilir.

İlk önce terimlerin ne anlama geldiği hakkında konuşalım.

Tamamlayıcı yaklaşımlar veya tedaviler, tedavilerin geleneksel tıp ile birlikte kullanıldığı anlamına gelir.

Geleneksel tıp yerine alternatif yaklaşımlar veya tedaviler kullanılır.

Günümüzde kullanılan çoğu tedavi birlikte verilmektedir. Bazı kültürlerde ve durumlarda, insanlar geleneksel tedaviler yerine geleneksel olmayanları kullanabilirler.

Tamamlayıcı / geleneksel olmayan ve geleneksel tıp ya da sağlık bakımı olarak kabul edilen tedaviler arasındaki temel farklılıklardan biri, onlar hakkında yeterli bilgi sahip olunması ve nasıl çalıştığının bilinmesidir.

Geleneksel terapiler, aşağıdaki gibi soruları cevaplamak için bilimsel bir yaklaşım kullanılarak incelenir:

  • Neden işe yararlar?
  • Ne kadar iyi çalışırlar?
  • Kimlerde işe yarar çalışırlar?
  • Hangi yan etkilerin ortaya çıkabilir
  • Faydaların risklerle karşılaştırıldığı hangisi daha fazla?

Test sonuçları bilimsel dergilerde yayınlanmaktadır. Çoğu tedavinin, halk tarafından pazarlanmadan ve kullanılmadan önce resmi kurumlarca onay alması gerekir.

Pek çok tamamlayıcı ve alternatif tedavi güçlü bir bilimsel yaklaşım kullanılarak incelenmemiştir. Bunun ne kadar iyi çalıştığını ve tedavinin herhangi bir riskine kimin yararları ve kimlerle karşılaştırılabileceğini pek bilinmemektedir. Bunlardan bazıları çok yararlı olsa da, geleneksel tedaviler olarak adlandırılan ve kullanılan yöntemlerin ne gibi faydaları hakkındaki verilerimiz yoktur. Bu tedavilerin çoğu, satılmadan ve kullanılmadan önce resmi kurumlarca denetlememektedir

Alternatif tedaviler listesi, yeni yaklaşımlar ortaya çıktıkça zamanla değişir. Diğerlerinin güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış ve geleneksel sağlık hizmetlerinin bir parçası haline gelmiştir. Örneğin, epilepside ketojenik diyet alternatif bir tedavi olarak başlamıştır, ancak bilimsel olarak test edilmiştir ve şimdi epilepsili bazı insanlar için geleneksel bir tedavi olarak kabul edilmektedir.

Hangi Tür Tamamlayıcı Veya Alternatif Tedaviler Kullanılıyor?

Bu alana giren birçok farklı tedavi türü vardır. Çeşitli tedavileri gruplamanın bir yolu, Amerika Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’nden (NCCIH) yapılan tanımları kullanmaktır:

Doğal Ürünler: genellikle diyet takviyeleri olarak adlandırılan şifalı bitkiler, vitaminler, mineraller ve probiyotikler.

Zihin ve beden uygulamaları: Örnekler arasında akupunktur, kayropraktik ve osteopatik manipülasyon, meditasyon, gevşeme teknikleri, masaj terapisi, hareket terapileri, tai chi, yoga, qi gong, iyileştirici dokunuş ve hipoterapi yer alabilir.

Bütünleştirici Tıp Nedir?

Pek çok doktor da dahil olmak üzere tamamlayıcı ve alternatif tedavilerle ilgilenen bazı kişiler, bu tedavilerin geleneksel tıbbi bakım için değerli bir katkı olabileceğini vurgulamak ister. Her iki tedavi türünün hastanın bakımında birleştirildiğini (entegre edilmiş) vurgulamak için “bütünleştirici tıp” terimini kullanırlar. Bütünleştirici tıbbı uygulayıcıları genellikle en kapsamlı şekilde test edilen tedavileri vurgular.

Kaynakça

  • https://www.epilepsy.com/learn/treating-seizures-and-epilepsy/complementary-health-approaches

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.