Folik Asit

Folik asit neden önemlidir?

Folik asit (aynı zamanda folat olarak da bilinir), B vitaminlerinden biridir. Kan hücrelerinin yapımında önemlidir ve bazı sinirler için önemli olabilir.

Gebeliğin erken evrelerinde yeterince alamayan kadınların bebeklerinin doğum kusurları, özellikle beyni ve omuriliği etkileyen nöral tüp defekti adı verilen bir türü vardır. Bunlardan en iyimseri, spinal kolonun tamamen kapanmadığı spina bifidadır. Bir kadın hamile olduğunu kesin olarak biliyorsa, bu kusurları önlemek için muhtemelen çok geç, bu nedenle en güvenli yol genç kadınların her zaman yeterince folik asit almasıdır.

Son araştırmalar, gebeliğin yakınında gebe kalmanın erken saatlerinde alınan folatın çocuğun bilişsel yeteneklerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Kim folik almalı ve ne kadar miktarda almak iyi?

Hamile olabilecek tüm genç kız ve kadınların, her gün yiyecek ya da takviye edici bir şekilde folik asidin en az 400 mikrogramını (mcg) – 0.4 miligrama (mg) eşdeğer olarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Bununla birlikte, epilepsisi olan kadınlar için, bazı doktorlar günde 4 mg’a kadar daha büyük bir doz önermektedir. Örneğin, nöbet ilaçları fenitoin, karbamazepin ve fenobarbital ilaçları, emilim yoluna müdahale ederek folik asit eksikliğine neden olabilir. Bu antiepileptik ilaçlarından birini veya birden fazla nöbet ilacını alan kadınların daha yüksek doz almaları önerilebilir. Aynısı, valproat sodyum etken maddeli ilaçların günde en az 1.000 mg alan kadınlar için de geçerlidir.

Doktorlar ayrıca, genetik faktörler bir rol oynayabileceğinden, ailelerinde nöral tüp defekti olan ailesinde çocuk sahibi olan kadınlar için daha yüksek dozlarda folik asit (genellikle günde 4 mg) önermektedir.

Herhangi bir özel izleme gerekli mi?

Fenitoin ile birlikte yüksek dozda folik asit almaya başlayan kadınların, folik asidin fenitoin seviyesini düşürüp düşürmediğini kontrol etmek için kanlarındaki fenitoin seviyesi kontrol edilmelidir. Nöbet ilacının kan seviyesinin düşük olması nöbet riskini artırabilir.

Folik asidi nerede bulabilirim?

Çoğu multivitamin tableti veya bazı güçlendirilmiş tahıl porsiyonu bu önerilen miktarı sağlayacaktır.

Folik asit ayrıca yapraklı koyu yeşil sebzelerde, narenciye ve meyve sularında ve mercimeklerde bulunur, bu yüzden çoğu kadın muhtemelen yeterli miktarda alır.

Kaynakça

  • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/women/all-women/folic-acid

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)