Epilepsi ve Menopoz

Menopoz nedir?

Adet kanamasını ve döngüsünün sonlanmasıdır. Artık gebe olamayacağı anlamına gelir. Menopozun başladığı yaş ortalama 51’dir. 35-58 yaş aralığında da görülebilir. 40 yaştan önce görülmesi erken menopoz,54 yaştan sonra adet kanamalarının devam etmesi geç menopoz olarak adlandırılır.

Menopozun belirtileri

 • Sıcak basması
 • Uykusuzluk
 • Çarpıntı
 • Sinir
 • Unutkanlık
 • Eklem ağrısı
 • Ani duygu değişimi
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Şiddetli baş ağrısı

Epilepsi menopozu etkiler mi?

Menopoz, bir kadının yumurtalıklarının çalışmayı bıraktığı yaşamın zamanıdır. Genellikle, 50 yaşlarında ortaya çıkar. Epilepsili bazı kadınlarda, özellikle de katamenial epilepsili (menstrüasyon zamanındaki nöbetleri kötüleştiren) veya yüksek nöbet oranlarına sahip olanlarda on yıl önce ortaya çıkabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bazı doktorlar, bu farkın nöbetlerin hipotalamus veya hipofiz bezi adı verilen beyin yapısı üzerindeki etkileriyle ilgili olabileceğini düşünüyor, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Epilepsili kadınların çoğu diğer kadınlarla aynı yaşta menopoz yaşarlar.

Menopoz nöbetleri etkiler mi?

Menopoz döneminde nöbetlerinizde bir değişiklik olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar daha fazla nöbet geçirir, bazı kadınlar daha az nöbet geçirir.

Katamenial epilepsi, nöbetler dönemlerinizle ilgili bir modeli takip ettiğinde ortaya çıkar. Bu tür epilepsili kadınlar menopoza girmeye yaklaştıkça ve menopozlarında daha fazla nöbet geçirebilirler. Ancak menopozdan sonra, genellikle daha az olurlar.

Östrojen ve progesteron dahil olmak üzere yumurtalıkların ürettiği hormonların nöbetleri etkileyebileceğini biliyoruz, bu yüzden bu hormonların seviyeleri menopoz döneminde değişirken değişiklik beklemeliyiz. Bununla birlikte, ilişki karmaşıktır. Östrojen nöbet aktivitesini artırabilir, ancak progesteron azaltabilir. Menopozda her iki hormonun seviyeleri azaldığında, sonucu tahmin etmek zordur.

Menopozdaki olumsuzluklara karşı ne yapılabilir?

Menopoz dönemindeki olumsuzlukları gidermek için hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanabilir. HRT, östrojen veya östrojen ve progestojenin bir kombinasyonunu içerir. Bu tedavi nöbet gibi gözüken ancak nöbet olmayan bazı durumlara yol açabilmektedir. Tedaviyi görürken nöbetleriniz artış varsa bunun nedeni HRT’deki östrojen olabilir. Tedavideki östrojen tek başına etkileyecek bir unsur değildir.

HRT’nin epilepsi ilacınız üzerinde etkileri olabilir. Örneğin, östrojen içeren HRT, kandaki lamotrijin seviyelerini düşürebilir ve nöbet riskini artırabilir. Lamotrijin kullanıyor ve HRT almak istiyorsanız, doktorunuz bu riskleri sizinle konuşmalıdır.

Kaynakça

 • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/women/menopause-and-epilepsy
 • https://www.epilepsy.org.uk/info/women/menopause
 • https://www.epilepsysociety.org.uk/menopause-and-epilepsy

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)