Epilepsi ve Evlilik

Epilepsi hastaları da her insan gibi evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir. Bu konudaki soru işaretlerine neden olan asıl neden, toplumun bakış açısının yol açtığı sosyal endişelerdir. Hastalığın bulaşıcı olduğuna, çocuk sahibi olamayacağına, çocukta genetik bozukluğa neden olacağına dair yanlış bilgi ve olumsuz önyargılar ciddi ilişkilerin evlilik kararına bağlanmamasına neden olabilmektedir. Bu da epilepsili bireyde üzüntüye ve özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Epilepsi hastaları özellikle sevdiği insanı kaybetme endişesiyle yaptığı hatalardan biri hastalığını söylememesidir. Evlendikten sonra söylediğinde eşinde üzüntüye, hastalık hakkında bilmemesinden kaynaklı endişeye ve en önemlisiyse eşler arasında güvensizliğe neden olmaktadır. Bu durum boşanmaya kadar gidebilmektedir.

Bu konuyla ilgili sık sorulan soruların bazılarını sizin için derledik.

  • Evlenme Öncesi
  • Düğün Sırasında
  • Evlenme Sonrası

1-) Epilepsi hastası olduğumu söylemeli miyim?

Söylemenizde fayda olacaktır. Er ya da geç bir şekilde ortaya çıkacağını unutmayınız. Ne kadar geç olursa o kadar söylemesi zor olur.

2-) Sevgilim bana sık sık “Aman burada rahatsızlaşma!” diyor. Evlenmeyi düşündüğüm bir insandan bunları duymak beni rahatsız ediyor ve beni ondan soğutuyor. İlişkimi devam ettirip ettirmeme kararsızım. Ne yapmalıyım?

Öncelikle belirtmekte fayda var. İlişkiyi sonlandırmak ciddi bir karardır. Bu kararı siz vermek zorundasınız. İlişkilerin sağlam olmadan yapılan evliliğin kısa sürede bittiğini de hatırlatmak gerekir.

Nöbetlerin sizin kontrolünüz dışında olduğunun bilince varmasını sağlayın.

1-Düğündeki ses ve ışıklar nöbeti tetikler mi?

Eğer epilepsiniz refleks epilepsiyle tetiklenebilir. Fotosensitif epilepsiler ışığa duyarlıdır. Düğününüzde yanıp sönen ışık kullanmamanız yararınıza olacaktır. Düğün çekimlerinde flaş patlatılmamasını isteyebilirsiniz.

2- İlaçlarımı düzenli kullanıyorum. Ancak bu sefer ilaç içtiğim zaman düğünüm ortasına denk geliyor. İçmesem bir şey olur mu?

İlacınızı aksatmamak ilaçla tedavinin yararını görmek için temel unsurlardan biridir. İnsanlık hali ilaç unutulabilir. Bu durumda en yakın zamanda içmek gerekir.Bir sonraki ilaç içme zamanına yaklaştıysa atladığınız ilacı içmeyiniz.

Bir defaya mahsus ilacı birkaç saat önce veya sonra bir sorun olmaz. Düğün öncesi içmeniz yararınıza olacaktır.

1-Çocuk sahibi olabilir miyim?

Epilepsi hastalığı çocuk sahibi olmanızı engellemez.

2- Antiepileptikler cinsel yaşamı etkiler mi?

Bazı antiepileptiklerin cinsel istek üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Etken maddesi fenitoin, feniborbiton,primidon ve karbamazepin olan antiepileptiklerin bu etkisi mevcuttur.

3 Yorumlar

  1. Şenay 8 Şubat 2021
    • CEM 8 Şubat 2021
  2. Nurşen 31 Mayıs 2020

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)