Epilepsi Teşhisi

Manyetoensefalografi (MEG)

Epilepsi ve beyin fonksiyonlarını incelemek için kullanılır. Bu tetkik sayesinde nöron aktivitesi sonucu oluşan manyetik alanlar ölçülerek beynin görüntülenmesi sağlanır.

MEG, EEG’den (elektroensefalografi) daha güvenilir sonuçlar verir. Bunun nedeni kafanın hareket etmesinden etkilenmemesidir. Buna ek olarak beyin fonksiyonun yeri hakkında kullanışlı ve güvenilir bilgi verir.

MEG ile beyin yapısını gösteren MRG (manyetik rezonans görüntüleme) birleştirildiğinde yararlı sonuçlar verir. Beyindeki nöbetlerin başladığı yerin yanı sıra normal elektriksel aktivite oluşturabilecek beynin bölgelerini de kolayca saptamayı sağlar.

MEG’in yararları

 • Sorunun tam yerini ortaya koyarak potansiyel nöbet kaynaklarının tespitini kolaylaştırabilir. Bu da doktorların nöbetlerin nedenini bulmasını kolaylaştırır.
 • MRG lezyon ve nokta göstererek yardımcı olabilir, ancak bu yerlerin EEG bulguları farklı olabilmektedir. MEG, epileptiform dejarzların (tipik epilepsi beyin dalgaları) lezyondan mı kaynaklı olduğunu netleştirmede yarımcı olabilir. Ardından ameliyatla ilgili net karar verilebilir.
 • Beyinde tümör veya lezyon olan hastalarda, lezyonu ve lezyona yakın işlevinde sorun olmayan yerleri haritalanmasını sağlayabilir. Beyin tümörü olan hastalarda, ameliyatın yol açacağı fonksiyonlardaki zayıflığın ve kaybın en aza indirilebilmesi için ameliyatın nasıl yapılacağının planlanmasında yardımcı olabilir.
 • Beyin ameliyatı geçirmiş kişilerde kafa derisindeki ve beynin anotomisindeki değişiklik nedeniyle EEG çekiminde kaydedilen elektriksel aktivitelerinde hatalar olabilir. Daha fazla bilgi ihtiyaç varsa invaziv EEG çalışmaları olmadan MEG istenen bilgiyi verebilir.

MEG çekiminde hazırlık

 • Sedasyon gerekmediği müddetçe özel bir hazırlık gerektirmez.
 • Sedasyon veya testten önce ilaç verilmesi söz konusu olacaksa sizden (veya çocuğunuzdan) gece yarısından sonra yemek yememeniz istenebilir.
 • Düzenli kullanılan ilaçlar az su ile alınmalıdır.
 • Bol ve rahat kıyafetler giyin.
 • Takı, saç spreyi, makyaj, işitme cihazı veya çıkarılabilir dişleri kullanmayın.
 • Eğer kalp piliniz veya vagus sinir stimülasyonunuz (VNS) varsa MEG çekiminiz yapılmayabilir. Doktorunuza danışın.

MEG çekimi nasıl yapılır?

Vücudunuzun MEG çekiminle sorunlara neden olabilecek metalik nesneler içermediğine yönelik bazı tıbbi sorular sorulur.

Dişlerdeki dolgulardaki manyetik etkiyi ortadan kaldırmak için başınıza bir bant yerleştirilebilir. Bir takım sorular sorulacaktır.

Üzerinizdeki bütün metalleri çıkarmanız ve hasta kıyafeti giymeniz istenecektir.

EEG elektrotları bir tane kalbe olmak üzere geri kalanların hepsi başınızın her yerine yapıştırılacaktır. Üç küçük bobin alnınıza bantlanır. 2 tanesi de kulak tıkaçlarına bağlanarak takılır.

Takılan noktaların tamamına temas eden küçük bir metal bobinin olduğu MEG yatağına uzanmanız istenecektir. Bu bobin sayesinde kafa yapınızla ilgili veriler elde edilecek ve bilgisayara kaydedilecektir.

Kafa yapısı bilgisayara kaydedildikten sonra MEG testi için hazırlanmış olacaksınız. Dizlerinizin ve dirseklerinizin altına koymanız için yastık, sizi sıcak ve rahat tutmak için örtecek bir şeyler verilebilir. Sensörler yüzünüzü örtmeyecek ancak başınızın üzerine gelecek şekilde yerleştirilecektik. EEG elektrotları ve bobinler bu sensörlere yerleştirilecektir.

Yanınızda gelen kişiler ve uzmanlar yanınızdan ayrılacak ve test için kapıyı kapatacaklardır. Olası bir aksiliğe karşılık uzmanla iletişim sağlayabileceğiz küçük mikrofon veya buton yanınızda olacaktır.

MEG testi 1 ila 2.5 saat arası sürmektedir. Bu süre zarfında başınızı olabildiğince az hareket ettirmeniz gerekmektedir. Testten net veriler elde etmek için bunu yapmanız önemlidir. Test sırasında bir molaya ihtiyacınız olursa size verilen mikrofon veya buton aracılığıyla uzman teknisyenle iletişime geçebilirsiniz.

Bazen stimülasyon testleri yapılabilir. Bunun için parmaklarına plastik sensörler yerleştirilebilir veya farklı renk tonlarına sahip videolar izletilebilir. Bu sayede beyninizin hangi tarafının görme,ellerini ve ayaklarınızı kontrol etmede etkili olduğunun doktorların anlamasını sağlar.

Tüm testler tamamlandıktan sonra MEG odasından çıkarılacaksınız ve kendi kıyafetlerinizi giymeniz istenecektir. Sonuçlar değerlendirildikten sonra doktorunuza iletilecektir.

Kaynakça

 • https://www.epilepsy.com/learn/diagnosis/looking-brain/meg-magnetoencephalography

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.