Sentrotemporal Dikenli Benign Çoçukluk Çağı Epilepsisi

Sentrotemporal dikenli benign çocukluk çağı epilepsisi nedir?

Sentrotemporal dikenli (CECTS) benign çocukluk çağı epilepsisi, çocuklarda en sık görülen epilepsi türlerinden biridir.

Erkekleri kızlardan biraz daha sık etkiler. Epilepsisi olan tüm 5 çocuktan yaklaşık birinde sentro-temporal sivri uçlu çocukluk çağı epilepsisi olacaktır. Genellikle 3 ila 10 yaş arasında başlar ve genellikle ergenlik döneminde durur (14-18 yaş).

Bu tür epilepsi hastaları genellikle iyi durumdadır ve büyük öğrenme güçlüğü çekmezler. Bununla birlikte, çocukların önemli bir azınlığı (muhtemelen% 10-15) okuma ve konuşma ile ya da çizim ve görsel-uzamsal beceriler konusunda zorluk çekecektir.

Sentrotemporal dikenli (CECTS) benign çocukluk çağı epilepsisinin nedeni bilinmemektedir. Muhtemelen genetik bir anormallikten kaynaklanmaktadır, ancak henüz hiçbiri henüz bulunamamıştır.

Ebeveyn veya büyükbaba veya büyükbaba gibi diğer aile üyeleri de, çocukken bu tür epilepsi geçirmiş olabilir. Bazen, aile üyeleri farklı bir epilepsi tipine sahip olabilir.

Sentrotemporal dikenli benign çocukluk çağı epilepsisi için önceki isimler:

  • Benign rolandik epilepsi
  • Çocukluğun iyi huylu rolandik epilepsisi (BREC)
  • Sentrotemporal dikenli benign epilepsi (BECTS)

Belirtiler

Sentrotemporal dikenli (CECTS) benign çocukluk çağı epilepsisinde gerçekleşen nöbetler genellikle beynin sadece bir bölümünde başlayan parsiyel nöbetlerdir.

Nöbetler sıklıkla çocuğun uykuda olduğu veya sabahları uyanmak üzere olduğu zamanlarda görülür. Ağızlarının bir tarafında, dilini, dudaklarını, diş etini ve yanaklarının iç tarafını içeren bir karıncalanma hissi vardır.

Çocuklar bazen dillerini veya dudaklarını “gazlı” veya “vızıldayan” olarak tanımlarlar.

Nöbet, çocuğun konuşmasının net olmamasına ve dolayısıyla anlaşılmasının zor olmasına neden olabilecek boğaz sorunlarını da içerebilir. Çocuk garip boğaz ya da lıkırdama sesleri çıkarabilir ve çoğu zaman ebeveynleri bir şeylerin yanlış olabileceği konusunda uyarır. Çocuk genellikle ne söylemek istediklerini bilir, ancak düzgün konuşamaz.

Nöbet ayrıca, ağız veya yüzün bir tarafının seğirmesi hareketlerine (klonik hareketler denir) veya sertliğe (tonik hareket) denir. Bu hareketler daha sonra kol ve / veya bacağa, genellikle yüzdeki hareketlerle aynı tarafta yayılabilir.

Bazen, nöbet aktivitesi beynin her iki tarafını da etkilemek için yayılabilir. Bu olduğunda, çocuk bilincini yitirir, sertleşir ve düzenli olarak kollarını ve bacaklarını sarsıntılı hareketleri olur. Buna parsiyel bilateral tonik klonik nöbet denir. Çocuk idrarını kaçırabilir. Bu nöbetten sonra, çocuk uykulu olacak ve bazı çocuklar birkaç saat uyuyabilir.

Teşhis

Bu epilepsinin tanısı, nöbet(ler)in tam ve doğru bir öyküsünü ve bir elektroensefalogram (EEG) testini içerir. EEG beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydeder. CECTS’de, EEG beynin rolandik alanı olarak da bilinen sentro-temporal olarak epileptik aktiviteyi yakalayacaktır.

Bazen EEG normal olabilir. Bu, çocuğun bu epilepsi sendromuna sahip olmadığı anlamına gelmez. Bazen, ilk EEG normalse, hastane doktoru uykusuz bir EEG kaydı düzenler. Bunun nedeni EEG üzerindeki anormal beyin aktivitesinin, biri yorgun ya da uykuya daldığı zaman daha kolay görülmesidir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) taramaları dahil beyin taramaları genellikle normaldir. Çok net ve detaylı bir geçmişi olan çocukların CECTS’in bir MRG beyin taraması yapılması gerekmez.

Tedavi

Bir epilepsi ilacı ile tedavi her zaman gerekli kabul edilmez, çünkü çocuk ergenliğe girdiğinde nöbetler genellikle durur (“geçer”). Ayrıca, birçok çocuk bir yılda sadece bir veya 2 nöbet geçirecek ve bu nedenle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayacak.

Bununla birlikte, birçok ebeveyn ve bazı doktorlar çocuk tedavisi vererek kendilerini güvende hissediyorlar. Bu, özellikle nöbetler sık sık, her ay ya da öylesine gerçekleşirse veya nöbetler tonik-klonik nöbetlerse geçerlidir.

Etken maddesi karbamazepin, lamotrijin, levetirasetam veya sodyum valproat olan antiepileptikler nöbetleri kontrol etmede çok etkilidir.

Bu epilepsi sendromu varsa çocuğunuzun katılabileceği araştırma çalışmaları olabilir. Çocuğunuzun hastane doktoru bu konuyu sizinle görüşebilecek.

Görünüm

Neredeyse CECTS’li tüm çocuklar ergenliğe ulaştığında ve neredeyse her zaman 16. yaş gününden önce nöbet geçirme eğilimini aşacaktır.

CECTS olan çocuklar genellikle öğrenme güçlüğü çekmezler. Ancak, bazı çocuklar okuma ve konuşma konusunda zorluklar yaşayacak ve okulda biraz desteğe ihtiyaç duyabilirler. Çoğu çocuk okul işleriyle iyi baş eder.

Kaynakça

  • https://www.epilepsydiagnosis.org/syndrome/ects-overview.html
  • https://www.epilepsy.org.uk/info/syndromes/benign-rolandic-epilepsy
  • https://www.epilepsy.com/learn/types-epilepsy-syndromes/childhood-epilepsy-centrotemporal-spikes-aka-benign-rolandic-epilepsy

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)