FDA nöbet kümelerini durdurmaya yarayan nazal sprey ilacını ve cihazını onayladı

Nöbetler kimi kısa olabilirken kimi zaman uzun olabilmektedir. 5 dakikadan uzun süren nöbetler status epileptukus olarak adlandırılır. Nöbet kümeleri veya küme nöbetler, çoğu kısa sürmesine karşın birden fazla nöbetin birbirine yakın sürelerde olduğu durumlardır.

Nazal cihazlar, burun spreyleri olarak da bilinir.

ABD’deki Aptar şirketine ait nazal cihaz

ABD Gıda ve İlaç Daresi (FDA),önce UCB firmasına ait NAYZILAM adlı, midozalam etken maddeli nazal sprey ilacına onay verdi. Aptar firmasına bu cihazıysa bu ilacı sıkma amacıyla kullanımı için onay verdi. Cihaz, sıvı ve toz olarak sıkabilme özelliğine sahip.

UCB’ye ait ilaç, 12 yaş ve üstü kişilerde kurtarma tedavisi olarak kullanılabilecek. Yani epilepsi tedavisi olarak değil, sık sık geçirilen nöbetleri durdurmaya yönelik kullanılacak. Her kutusunda 2 doz bulunmakta. İlacın onay almasında etkili 2 neden şunlardı:

  • 10 dakika içinde küme nöbetlerinin sonlanması
  • Nöbetin 6 saat içinde tekrarlanmaması

Aptar firması cihazın kullanımını anlatmak için eğitim setleri hazırlamaya başladı. Spreyin kullanımı oldukça basit. Spreyi sıkmak için doğru tarafı aramanıza gerek yok. Tutmada sorun ve zaman kaybı olmaması adına 360 derece uyumlu halde tasarlanmış vaziyette.

İlaç ve cihaz, sadece Amerika’da yer almaktadır. Hastaya nöbet anında veya sonrasında kullanımı için hazırlandı. Bunların kullanımı için sağlık personeli olmaya gerek yok.

Yorum Yap

Gümüşhane’de epilepsi hastası kadın evinde ölü bulundu
1 Ocak 2020 itibariyle sona eren sağlık raporları normalleşme sürecinde de geçerli olacak
Test pozitif ölüm doğal
Özel öğrenim öğrencisine ayrımcılık meclis gündemine taşındı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)