Nöbet Tipleri

Nöbet, sinir hücrelerindeki elektriksel aktivitesinde meydana gelen karmaşık kimyasal değişikliklerden kaynaklanır.

Nöbet geçirmiş olmanız sizin epilepsi olduğunuz anlamına gelmez. Epilepsi olarak nitelendirilmesi için tekrarlanması gerekir.

Kaynaklandığı yer ve yayılma biçimine göre nöbetin şekli değişebilir. Bu nedenle çok fazla nöbet tipi vardır. Nöbetlerin tıbbi sınıflandırılması ve adı belli dönemlerde değişebilmektedir.

Bazı nöbet tipleri şunlardır:

 1. Absans nöbet :Bu nöbeti geçiren kişiler bir yere (genellikler yukarı) boş boş bakar. İnsanlar bu durumu hayal kurmayla çok karıştırırlar. Bu yüzden pek fark edilmezler.
 2. Ateşli nöbetler: Doğumundan 3 ay geçen bebeklerde, 5 veya 6 yaşına kadar yüksek ateş olduğunda tonik-klonik nöbetler şeklinde olabilir.
 3. Atipik absans nöbetler: Bu nöbetler 5 ila 30 saniye arasında süren dalma şeklindeki nöbetlerdir. El ovuşturma vb. görülebilmektedir.
 4. Atonik nöbetler: Atonik nöbetler, kasların birden gevşediği nöbetlerdir. Bu nöbetler 15 saniyeden az sürer. Genellikle beynin her iki tarafını etkiler.
 5. Basit parsiyel nöbetler: Nöbetin beynin bir tarafın başladığı ve çevresiyle ilgili farkındalığını kaybetmediği nöbetlerdir.
 6. Dakristik nöbetler: Hamartom adlı lezyonun beynin hipotalamus bölgesinde olması nedeniyle meydana gelen istemsiz ağlama veya ağlıyormuş gibi ses çıkarma biçiminde görülen nöbetlerdir.
 7. Jelastik nöbetler: Kontrolsüz kahkaha veya kıkırdamaların görüldüğü nöbetlerdir. Kimi kaynakta “gelastik nöbetler” olarak geçmektedir.
 8. Klonik nöbetler: Sadece ritmik sarsıntı şeklindedir. Kas kasılmaları veya seğirmesi biçiminde görülür.
 9. Kompleks parsiyel nöbetler: Beynin bir bölgesinde veya tarafında başlayan ve kişinin çevresinde olup bitenin farkında olamadığı nöbetlerdir.
 10. Miyoklonik nöbetler: Miyoklonik nöbetler, bir kas veya kas grubunun şok benzeri sarsıntılar yaşadığı nöbetlerdir. Bu nöbetler kasılma-gevşeme şeklindedir.
 11. Non-epileptik nöbetler: Non-epileptik nöbetler, epilepsi nöbeti gibi gözüken ancak epilepsi nedeniyle gerçekleşmeyen nöbetlerdir. Kimi kaynaklar “nöbet” yerine “olaylar” kullanmaktadır.
 12. Psikojenik non-epileptik nöbetler: Epilepsi nöbetini andıran ancak epilepsiden kaynaklanmayan, EEG’deki dalgaların normal olduğu ve santral sinir sisteminde anormal işlev bozukluğunun olmadığı, aniden davranış değişikliğinin olduğu tekrarlanan nöbetlerdir.
 13. Refrakter nöbetler: Refrakter nöbetler, dirençli epilepsi olarak da bilinir. İlaçla tedavisi zor olan veya durdurulamayan epilepsi nöbetleridir.
 14. Sekonder jeneralize tonik-klonik nöbetler: Sekonder jeneralize nöbet, beynin bir noktasından başlayan ve beynin geneline yayılarak jeneralize nöbete döndüğü nöbetlerdir. Birçok nöbet şekli görülse de genellikle tonik-klonik nöbet görülür.
 15. Tonik nöbetler: Tonik nöbetler, vücudun tamamının, kolların veya bacakların aniden sert veya gergin olduğu genellikle 20 saniye veya daha az süren nöbetlerdir.
 16. Tonik-klonik nöbetler: Dünyanın neresine giderseniz gidin “epilepsi nöbeti nasıl olur?” sorusuna aldığınız yanıt bu nöbeti anlatır. Tonik sertleşme, klonik ritmik hareketleri belirtmek için kullanılır. Bu nöbetler ortalama 1-3 dakika arasındadır. Kişi bilincini kaybeder.

Nöbetler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız istediğiniz nöbetin ismini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

 1. Erencan 4 Haziran 2021
  • CEM 15 Haziran 2021

Yorum Yap

Epilepsi hastalarının ehliyet alımındaki kriterler değiştirildi
Elazığ’da yaşayan epilepsi hastası lise öğrencisi Meryem’den haber alınamıyor
Üniversite öğrencisi Ecem, yurtta epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu hayatını kaybetti
Epilepsi hastası kuryeyi yumruklayarak öldüren sanık için 12 yıl hapis istemi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Rett Sendromu
Progresif Miyoklonik Epilepsi
Aicardi Sendromu
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Jül Sezar
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)